,

۵ عادتی که قلبت رو پر از حس شکرگزاری می کنه

شکرگزاری

تا به حال حس کردید که سپاسگزاری برای اون چیز هایی که دارید رو فراموش کردید؟ یا اینکه دنبال چیزهای متفاوت هستید و زمانی که به دست میارید بازم خوشحال نیستید؟ حتی ممکنه یادتون رفته باشه که سپاسگزاری چه حسی داره؟ شاید وقتش رسیده که راه های جدیدی رو برای پرکردن قلبت از سپاسگزاری در نظر بگیرید.

وافعیتی که در جامعه امروز وجود داره اینه که افراد بیشتر تلاش می کنن تا از عهده زندگی بربیان. زندگی به شکلیه که همیشه کار می کنیم و زمان کمتری برای توقف و سپاسگزاری داریم. گاهی اوقات زندگی انقدر شلوغ و پرمشغله می شه که وقت برای سپاسگزاری از چیزهای کوچک هم نیست . طبیعیه که نتونیم درک درستی داشته باشیم از اینکه چطور باید شکرگزار باشیم.

اگه این موضوع تو هم هست اینجا چند تا نکته بهت می گم که بتونی با استفاده از اونها  قلبتون رو پر از حس سپاسگزاری کنید.

قدردانی چیه و چرا مهمه؟

تعاریف مختلفی در مورد سپاسگزاری وجود داره ساده‌ترینش، اون رو به‌عنوان قدردانی از آنچه که چه محسوس و چه نامحسوس دریافت می‌کنید، توصیف می‌کنه. تجربه سپاسگزاری به عنوان موضوع محوری مستلزم تلاش آگاهانه است در عمل خیلی بیشتر از نشان دادن یک رفتارهای خوب است. به معنی اینکه فقط کافی نیست که اتفاقات خوب بیوفته بلکه باید برای تمامی اتفاقات ارزش قایل باشید و آنها را به لحاظ آنچه که هستند تشخیص دهید. این فقط یک اتفاق عادی روزانه در زندگی نیست بلکه (این طرز نگاه ) عمل ها و شرایطی هستند که برای شما مزیت و منفعتی را ایجاد می کند.

 

دو مرحله سپاسگزاری:

در این حالت ، سپاسگزاری دو مرحله داره:  اول، تأیید اینکه خوبی وجود دارد. دوم، فرآیند درک اینکه خوبی از کجا میاد؟ قدردانی به همان اندازه که یک هیجان هست یک احساس است.  تو می تونی سپاسگزاری رو حس کنی و بعد شاکر باشی. احساس قدردانی مستلزم اینه که تو نکات مثبت و نتیجه ها رو بشناسی. سپاسگزار بودن همه چیز رو یه گام به جلو می بره با وادار کردن تو برای جبران متقابل خوبی هایی که دریافت کردی.(یه جورایی دوست داری حس و اتفاقای خوبی که دریافت کردی رو به دیگران منتقل کنی).

 

اما چرا احساس سپاسگزاری و  سپاسگزار بودن اینقدر مهمه؟ خوب، قدردانی با سلامت جسمانی و فواید روانی مرتبط.

سپاسگزاری با کمک کردن به حالت آرامش، سلامتی رو بهبود می بخشه.  سیستم ایمنی بدن رو اصلاح می کنه و فشار خون را کاهش می ده. به نظر می رسه فراد سپاسگزار عادت های بهتری رو در خود پرورش می دن. آنها غذای مغذی بیشتری می خورن، ورزش می کنن و از رفتارهای پرخطر اجتناب می کنن.

به گفته روانشناس رابرت امونز، قدردانی نگرش خوش بینانه تر رو تسهیل می کنه.  هیجانات مثبت مانند شادی رو تقویت می کنه و تو رو انعطاف پذیرتر می کنه. افراد سپاسگزار کمتر افسرده و مضطرب می شن.

همچنین نشان داده شده که افراد سپاسگزار فعالیت مغزی بیشتری در قشر جلوی مغز دارن. این بخشی است که با یادگیری و تصمیم گیری مرتبط است. اساساً، افراد سپاسگزار معمولاً یادگیرنده‌های سریع‌تری هستن و مهارت‌های تصمیم‌گیری بهتری دارن.

در نهایت، به گفته محققان آدام گرانت و فرانچسکا جینو، قدردانی منجر به روابط قوی تر و حس تعامل (بین افراد) می شه. وقتی افراد از کمک یکدیگر قدردانی می کنن، حس اعتماد و همراهی رو در خود ایجاد می کنن. اگر به صورت آشکار از کسی سپاسگزار باشی، احتمال اینکه او شما را دوست داشته باشه، زیاد می شه.

 

۵ روش سریع که قلبتون رو پر از حس سپاسگزاری می کنه

 

سپاسگزاری در سطح شخصی عالیه. اما چگونه می تونید یاد بگیرید که شکرگزاری رو در زندگی روزمره خود تمرین کنید؟

 

۱)یک دفتر ثبت وقایع روزانه داشته باشید.

این چه نوع توصیه ای است؟ شما دیگه دوازده ساله نیستید چرا باید یک دفتر خاطرات داشته باشید؟ به نظر می رسه که به هیچ وجه کمکی نمی کنه، اما باید کمی به این روند باور داشته باشید.

معمولا بیشتر افراد چیزهای کوچک رو یادشون می ره. اگر کسی از موهاتون تعریف کنه  یا یک خودکار به شما بده، به احتمال زیاد ذهنتون اون رو فراموش می کنه. مسایل کوچک به‌راحتی از دست می‌ره، مخصوصاً در یه روز شلوغ، به همین دلیل بسیار مهمه که عادت داشته باشید همه چیزهای خوبی رو که در یک روز براتون اتفاق می افته یادداشت کنید(هر چند کوچک). از اینکه هنگام راه رفتن تو گل نیفتادید رو در دفترتون یادداشت کنید تا اینکه یه نفر براتون آسانسور رو نگه داشته. بله این یه دفتر ثبت وقایع ارزشمنده. این کار توجهتون رو روی نکات مثبت متمرکز می کنه و مطمئن می شید که هرگز تمام خوبی هایی رو که در طول روز باهاش  روبرو شدید رو  فراموش نکردید.

چرا این مهمه؟ این بهتون یادآوری می کنه که دنیا آنقدر که به نظر می رسه سیاه نیست. نشون می ده که فکر کردن به چند چیز برای شکرگزاری روزانه مغزتون  رو دوباره سیم کشی می کنه. این به عنوان تمرین ذهن آگاهی نیز شناخته می شه. هر روز چند دقیقه به ۵ تا ۱۰ چیز فکر کنید که قدردانشون هستید.  اونها رو در ذهنتون مجسم کنید و اجازه بدید احساس قدردانی درونتون جاری بشه.  در ۸ هفته، این به یک عادت تبدیل می شه و مغزتون برای مثبت اندیشی دوباره سیم کشی می کنه.

 

۲)کارهای داوطلبانه انجام بدید تا قلبتون رو با شکرگزاری پر کنید.

به توله سگ ها در پناهگاه حیوانات کمک کنین تا خانه هاشون رو پیدا کنن  به بچه های بی بضاعت در مورد درس و تکالیفشان کمک کنین.چه راه بهتری از دادن چیزهایی که بهشون علاقه داری  برای تمرین شکرگزاری وجود داره؟

کارهای داوطلبانه فداکارانه ترین راه برای تأثیر مثبت بر جامعه است. نه تنها به این خاطر خوبه که فوراً به نیازمندان کمک می کنه، بلکه می تونه دیدگاهتون رو نسبت به زندگی تغییر بده. این شما رو از تمام سختی های دنیا آگاه می کنه

تحقیقات ثابت می کنه که کمک داوطلبانه باعث افزایش رفاهتون  می شه. بنابراین، احساس قدردانی رو در درونتون زیاد می کنه. این نظریه توسط استاد دانشگاه پنسیلوانیا و روانشناس مارتین سلیگمن ثابت  شده است.

 

۳)خودتون رو به جای دیگران بگذارید.

تکمیل ایده انجام کارهای داوطلبانه، قرار دادن خود به جای دیگران هست، چون باعث می شه دیدگاهتون نسبت به زندگی بازتر بشه. سعی کنید آگاهانه درک کنید که دیگران چه احساسی دارن، چه چیزایی و چگونه (حال و حس) اونها رو بدتر می کنه . افرادی که در خرده فروشی کار می کنن وقتی به طور آشکار توسط مشتریان بی ادب مورد بی احترامی قرار می گیرن چه احساسی دارن؟ آن بچه یتیم چه احساسی داره که بدونه  نه سیستم حمایتی داره و نه کسی رو که از نظر مالی بهش تکیه کنه؟ یا آن مادر مجرد چگونه سه بچه و دو شغل را مدیریت می کنه؟

درک اینکه دیگران شرایط بد تری دارن به شما درک بهتری می ده ازاینکه خوبی و بدی یعنی چه. مقایسه زندگی ثابت خودتون با کسی که شرایط بسیار بدتری داره می توانه شما رو متواضع کنه. به گفته جردن لابوف روانشناس، دلسوز بودن بدون فروتنی تقریبا غیرممکن است.

با فروتنی، همچنین در مسیر درست یادگیری قرار خواهید گرفت که از شکست‌ها استقبال کنید ویاد می گیرید که تحت هر شرایطی (بدون توجه به موقعیت) بهترین ها رو مشخص کنید. این مدل دیدگاه طرز فکر مثبت رو بهبود می بخشه و  شما رو در مسیر درست احساس شکرگزاری قرار می ده. همچنین باعث می شه که فعالانه سپاسگزار باشید و در مراسم و کارهای خیرخواهانه اتفاقی شرکت کنید.

 

۴) با عزیزان وقت بگذرانید، این کار قلبتون رو پر خواهد کرد.

گذراندن وقت با افرادی که خوشحالتون می کنن، چشمانتون رو به نکات مثبت زندگی باز می کنه. سعی کنید از اوقات فراغتت برای ملاقات با دوستان و خانواده ات استفاده کنید چون باعث می شن که (دیدتون) مثبت تر بشه و نسبت به چیزهایی که دارید قدردانتر بشید.

اما تنها وقت صرف کردن با مردم برای قدردانی واقعی کافی نیست. باید این شکرگزاری رو آشکارا با اونها در میان بگذارید . لطفاً به خانواده ات بگو که از داشتنشون واینکه تو رو  بزرگ کردن، سپاسگزار هستی. بگذار دوستانت بدونن زمانهایی که بهت کمک و حمایت کردن،  سپاسگزار هستی.  به طرف مقابلت یادآوری کن که چقدردوستش داری.

همیشه به یاد داشته باشید از افرادی که بهت کمک می کنن تشکر کنید، و اگه می توانید محبتشون  رو با یک عمل مهربانانه  جبران کنید. هر زمان که کسی بهت کمک می کنه،  سعی کن در مواقعی که احتیاج داره  بهش کمک کنی. روی دیگران تمرکز کن و سعی کن رفتارهای خودخواهانه رو کنار بگذاری. به جای اینکه برای خودت یک عطر گران قیمت بخری، شاید (بهتر باشه) برای یکی از اعضای خانواده ات اون رو بخری. دیدن شادی در چهره آنها باعث می شه که  فوراً احساس قدردانی و خوشحالی کنی.

از یادآوری های بصری ودیداری استفاده کنید تا مطمئن بشید که سپاسگزار خواهی ماند. نشان داده شده است که مردم بهترین یادآور بصری هستند که بهت بگن چرا زندگیت خوب است. هر زمان که احساس ناراحتی کردید، ملاقات با کسی که دوستش دارید  فوراً بهتون یادآوری می کنه که چیزهای زیادی برای شکرگزاری دارید.

 

۵)قدردانی رو بخشی از روال زندگیتون قرار بدید.

وقتی که درک کردید که چگونه احساس کنید و سپاسگزار باشید، آخرین مرحله اینه که به یاد داشته باشید که هر روز آن رو تمرین کنید. به ندرت انجام دادن  یک عمل مهربانانه ( و سپاسگزاری )، کافی نیست بلکه باید به صورت مداوم سپاسگزار باشید.

بنابراین، باید قدردانی رو بخشی از برنامه روزانه تون قرار بدید.  انجام این کار به کلام و طرز فکر شما بستگی داره.

یاد بگیر که از کلمات مثبت استفاده کنید.  نه فقط وقتی که  به افراد و چیزهای دیگه اشاره می کنید، بلکه زمانی که به خودتون هم اشاره می کنید.(از کلمات مثبت برای خودتون هم استفاده کنید).  از غیبت کردن دوری کنید.  همچنین از تحقیر کردن خودتون دست بردارید. یاد بگیرید بیشتر مواقع تشکر کنید و اینکه فکر نکنید تو برای اینکه دیگران بهت مهربانی کنند محق هستی اگه کسی بهت خودکاری قرض داد، ازش تشکر کن. اگه شما رو سوار کردن، ازش تشکر کن. مهم نیست این رفتار و حرکت چقدر کوچک یا بزرگه، یاد بگیرکه برای هر چیزی به صورت کلامی شکرگزار باشی.

در پایان، به صورت کامل در حال زندگی کنید روی چیزهایی که دارید تمرکز کنید، نه روی چیزهایی که داشتید یا ممکن بود داشته باشید. کاملا درک کنید که در لحظه حال زندگی می کنید و باید برای هر چیز کوچکی سپاسگزار باشید. شاید الان شغلی که دارید خیلی بده، اما اگه سلامت هستید، به خاطر سلامتی که دارید شکرگزار باشید. با فکر کردن به اون چیزهایی که قبلا داشتید( و الان ندارید) در افکار”خود دلسوزی” غرق نشید در عوض با چیزهایی که الان دارید صلح کنید.  خوشبین باشید و با آنچه دارید  بهترین کار رو انجام بدید.

ترجمه: پریسا بانو

 

برای مشاهده منبع مقاله کلیک کنید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.