علامتهای هشداردهنده برای یک رابطه سَمی(بخش دوم)

رابطه سمی

 

داشتن یک رابطه عاشقانه و رمانتیک جزو نیازهای ابتدایی انسان به شمار می رود. با این حال، حتی شریک عاطفی شما هم گاهی می تواند باعث از دست رفتن حال خوب شما باشد. پس چطور باید بفهمید که چه زمان وقت جدایی از یک شریک عاطفی سمی است؟ اگر این پرچم های قرمز را در رابطه خود دیدید، باید از قلب خود محافظت کنید:

برای مرور ۸ نشانه اول کلیک کنید

۱۶ علامت هشداردهنده برای یک رابطه سَمی(بخش دوم)

 

حتی فکر کردن به رابطه با یک فرد خوش سیما می تواند باعث شود که ذهن شما شروع به خیال پردازی کند. با این وجود، با بالغ شدن رابطه* طرفین می توانند با بهترین و بدترین ویژگی های هم آشنا شوند. اگرچه هر زوجی با لحظات سخت و دشواری در رابطه مواجه می شوند، اما همیشه جنبه های مثبت و خوب باید از منفی و بد بیشتر باشد. چگونه باید بفهمید که شما و کسی که برای رابطه انتخاب کرده اید مناسب یکدیگر هستید؟ از کجا باید بفهمید که زیان شما در رابطه از نفعتان بیشتر شده است؟ ۸ مورد اول را در بخش قبلی بیان کردیم و در اینجا به ادامه ی مواردی اشاره می کنیم که شاید بهتر باشد با دیدن آنها به جدایی از یک شریک عاطفی سمی، جدی تر فکر کنید.

*(توضیح مترجم: بلوغ رابطه الزاما با گذشت زمان اتفاق نمی افتد، بلکه به تلاش دوجانبه و متعهد در جهت شناخت و… هم اتفاق می افتد)

 

🔴شریک شما هیچ انتقادی نمی پذیرد

اشتباه کردن و داشتن نقص و کمبود همه جزئی از انسان بودن هستند. متاسفانه، زوجها حتی در بهترین رابطه ها هم مدام دچار اشتباه می شوند. با این حال رفتار بالغانه این است که طرفین مسئولیت حرفها و اعمال خود را به عهده بگیرند و در صورت نیاز از یکدیگر عذرخواهی کنند.

یک شریک سمی معمولا سعی می کند مسئولیت اشتباه خود را نپذیرد و آن را متوجه شما یا دیگران بداند. بر مبنای مقاله منتشر شده در “امریکن سایکولوجیکال ریویو” تغییر جهت سرزنش به دیگری یکی از نشانه خطرناک است.

 

🔴نیازهای خود را نادیده می گیرید

در یک رابطه سالم زوجین نیازهای یکدیگر به مصاحبت، صمیمیت و مورد تایید بودن را تامین می کنند. اگر رابطه شما تبدیل به یک رابطه یک طرفه شده است شاید شما بیش از حد برای رابطه خود مایه گذاشته اید. شریک شما باید به اندازه کافی شما را دوست داشته باشد و به شما احترام بگذارد که بداند نیازهای شما در زندگی مشترکتان اهمیت بالایی دارند.

به این ترتیب دو طرف باید در این فرایند نقش تقریبا برابری داشته باشند تا بتوان رابطه را یک رابطه سالم نامید. به این ترتیب اگر شما می بینید که شریک شما شخصیت خودشیفته دارد و به نیازهای شما توجه نمی کند باید صدای زنگ خطر را بشنوید. شریک شما نمی تواند هم زمان هم شما را دوست داشته باشد و هم از نیازهای شما چشم پوشی کند تا به خواسته های خودش برسد.

 

🔴شما احساس تنهایی می کنید

یکی از شیرین ترین جنبه های عاشق شدن این است که دو نفر می توانند در کنار هم باشند. اگر شریک شما از نظر عاطفی اماده این کار نیست یا علاقه ای به با هم بودن ندارد چرا به خودش زحمت عاشق شدن را می دهد؟ وفتی کسی می گوید که همراه شما خواهد بود باید به این حرف خود عمل کند.

شما ممکن است روی یک مبل کنار شریک خود نشسته باشید و همچنان احساس تنهایی کنید. آیا شما به عنوان یک زوج تفکرات، احساسات و رویاهای خود را با یکدیگر مطرح می کنید؟ آیا شما با هم گفتگوهای معنی دار و مناسبی برقرار می کنید؟

 

🔴شما تلخ شده اید

نقل معروفی وجود دارد که می گوید تلخ بودن تنها سمی است که قرار است دیگران را آزار دهد اما فقط شما را از بین می برد. چگونه ممکن است که شما و شریکتان به رابطه ادامه دهید در صورتی که یکی از شما همیشه خشمگین، ناراحت یا اخمو است؟ فرقی نمی کند که منشا این تلخی داخل رابطه شما باشد یا خارج از آن، این مساله می تواند بیش از اندازه سمی باشد.

شاید شریک شما از کس دیگری ناراحت است و به هر دلیلی حاضر به بخشش او نیست. به هر حال این مشکل به طور ناخواسته به زندگی شما نفوذ می کند و باعث خشمگین و ناراحت شدن شما می شود. این گرداب منفی است که در نهایت به شما آسیب خواهد رساند.

 

🔴کنترل کردن رفتار شما

کسی که واقعا شما را دوست داشته باشد علاقه ای به کنترل کردن شما نخواهد داشت. به عنوان یک فرد بالغ، شما همچنان همان کسی خواهید بود که تصمیماتش را خودش اتخاذ می کند. یک شریک سمی معمولا تلاش خواهد کرد تا طرز فکر شما، کارهایی که انجام می دهید و جایی که می روید را کنترل کند. رابطه هر گز یک زندان مجازی نیست.

 

🔴منتظر تغییر بودن

اگر شما به امید تغییر شریکتان در یک رابطه ناسالم باقی بمانید به احتمال بسیار زیاد چیزی به جز ناامیدی نصیبتان نخواهد شد. با وجود آنکه افراد می توانند تلاشهایی برای تغییر عادتهای بد خود انجام دهند واقعیت این است که اکثر آنها قبلا راه خود را انتخاب کرده اند. حقیقت این است تلاش برای تغییر یک فرد سمی پایه چندان مناسبی برای شروع یک زندگی زیبای مشترک نیست.

 

🔴آیا شما در آینده شریکتان نقشی خواهید داشت؟

وقتی که شریکتان در مورد برنامه ها و رویاهای آینده صحبت می کند به دقت گوش کنید که از ضمیر “من” استفاده می کند یا از ضمیر “ما”. اگر شما بخشی از آینده او نیستید چه لزومی دارد که بخشی از حال او باشید؟

 

🔴شما احساس افسردگی می کنید

وقتی با شرکتان هستید چه حال و هوایی دارید؟ آیا در همراهی با او بودن بهترین حالتان را دارید یا احساس سردرگمی و در بند بودن می کنید؟ این احساسات منفی ممکن است منتهی به افسردگی شوند.

 

صحبتهای نهایی درباره رها کردن یک شریک سمی

رها کردن رابطه ای که برای آن از زمان، انرژی و احساسات خود هزینه کرده اید کار ساده ای نیست. ولی اگر هر یک از نشانه های بالا را در رابطه خود مشاهده کردید کمی مکث کنید و دوباره به ادامه رابطه بیندیشید. شما انسان باارزشی هستید و لیاقت شما بیش از این است.

 

 

توضیح بانوانه (مه سا حریری):

دقت کنید نشانه های گفته شده را بطور شفاف ببینید و بررسی کنید، گاهی برداشت اشتباه ما از واقعیت و توقعات نابه جا در اثر کمبود شناخت از چیستی رابطه ممکن است باعث اغراق در دیدن نشانه ها شود. بهترین پیشنهاد و شاید سخت ترین آن از نظر پذیرش توسط شریک سمی مراجعه به زوج درمانگر است. توصیه می کنیم وقتی احساس کردید در یک رابطه سمی هستید این پیشنهاد را به شریک خود بدهید! اگر پذیرفت ممکن است در برخی نشانه ها اغراق کرده باشید یا حتی در صورت درست بودن حدستان کمک هر دو از یک زوج درمانگر می تواند رابطه شما را به مرور به سمت سلامت ببرد.

در نهایت رها کردن یک شریک عاطفی سمی علیرغم دیدن چندین نشانه از موارد گفته شده یا حتی همه آن، کار آسانی نیست. آگاهی از سمی بودن رابطه عاطفی فقط اولین قدم است! برای برداشتن قدمهای بعدی اغلب به کمک تخصصی نیاز داریم. پیشنهاد ما کمک گرفتن از درمانگر مناسب، کوچ روابط، اطرافیان و دوستان امن و بدون قضاوت است.

در نظر داشته باشید ترک کردن یک رابطه سمی ممکن است بارها جدایی و بازگشت درپی داشته باشد، بدون کمک گرفتن در این چرخه معیوب گیر می افتیم و شانس رهایی کمتر می شود.

مراقب خود باشید و حتما کمک بگیرید…

 

برای مشاهده منبع این مقاله کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.